Jošimasas Cučijas mītiskie tēli.

stirnas mazulis

Jošimasa Cučija (土屋仁, Yoshimasa Tsuchiya) japāņu koktēlnieks. Dzimis 1977. gadā Jokohamā, Kanagavas prefektūrā. Studējis tēlniecību Tokijas Nacionālās Mākslas un mūzikas Universitātē, turpat ieguvis doktora grādu restaurācijā. Veido koka skulptūras iedvesmojies no japāņu folkloras, mitoloģijas un paša sapņiem. Tēlniecības darbi mēdz būt gan nelieli, 20 līdz 40 cm augstumā, gan augstāki par metru. Regulāri piedalās laikmetīgās mākslas izstādēs Tokijā Megumi Ogita galerijā, Hokaido Modernās mākslas muzejā un citur Japānā.

Jošimasa CučijaSapņi, ko sapņo sapņus ēdošs tapīrsČūskaKucēnsKumeļšKrizantēmaZiedsIzstādēKumeļš

Savā mākslā pievēršas teiksmainu būtņu radīšanai no koka, veidojot gludas, izstrādātas formas, kuru koksnes tekstūru daļēji slēpj gaistošas krāsas un tonējuma klājums. Izvēlētā apdares tehnika nepaslēpj koksni pavisam, bet kombinācijā ar to rada vieglas matērijas iespaidu, neatstājot nekādas šaubas, ka skatītājs atrodas gandrīz ēteriskas būtnes klātbūtnē. Un lai arī tēlnieka ieceres sakņojas japāņu mitoloģijā, caur viņu tās materializējas veidā, kas mūsdienās saistās ar fantasy žanru. Un kā nu ne, vēsturiski, piemēram, ningjo (nāriņas) tika attēlotas kā nebūt ne tik daiļas, zvīņām klātas būtnes ar cilvēka seju, bet mērkaķa muti un daudz maziem zobiem tajā. Bet mītiskais austrumu zvērs kilins ir ieguvis gluži neierastas formas.

KilinsZilā nāriņaNesijaVienradzisNāriņaRagsRui zvērsPersonīgā mitoloģijaJauns briedis

Visbiežāk Jošimasas Cučijas radītie tēli ar skatītāju nekomunicē. Tie dzīvo citā pasaulē un skatītājam ir tikai iespēja jūsmot par to izgaistošajām, vieglajām formām. Šo radību acīs būs grūti saskatīt nomoda dzirksti, tikai fantāziju tēlu noslēpumaino, sapņaino atsvešinātību. Autora radītās formas aicina liegi pieskarties skulptūrām, taču to opāla un citu dārgakmeņu acis, kurās nojaušamas nezināmo citu pasauļu dzīles, liek savaldīties un vērot rokas stiepiena attālumā. Ne baidoties no nezināmā, bet, lai neiztraucētu.

KucēnsZilonisGazeleKazaZivsTrusisIzstādē Meguni Ogita galerijā

Raksta tapšanā izmantota informācija no sekojošiem resursiem:

1. Tēlnieka mājas lapa un liela daļa rakstā izmantoto fotogrāfiju
www.yoshimasa-tsuchiya.net

2. Jošimasa Cučija profils Artnetā
www.artnet.com/...

3. Megumi Ogita Gallery
www.megumiogita.com

4. Iztāde “Currents in Japanese Contemporary Wood Sculpture” Hokaido Modernās mākslas muzejā 2010. gada rudenī
www.aurora-net.or.jp/...


Sagatavojis: Viktors Kozers

© 2009 Īve | Created by Viktors Kozers